Jak probíhá řezání materiálu vodním paprskem

Šplouchání, Splash, Aqua, Voda, Odlévání, Jasný

Věděli jste, že se často využívá vodní paprsek v průmyslovém prostředí? Ukážeme vám, jak vodní paprsky fungují a na co se využívají.

Princip paprsku


Princip řezání vodním paprskem funguje na principu, který se v přírodě běžně vyskytuje - eroze. Eroze funguje v přírodě běžně a nejčastěji je nalezneme v řekách a potůčkách, kde se po léta obrušují oblázky. Tento princip je zrychlen vodním paprskem. Pomocí tlakového přístroje se tlačí voda samotná, na řezbu měkkých materiálů.

V případě potřeby řezat tuhé materiály, jako jsou plechy, se přidávají do proudu malé částice abrazivní směsi olivínu, granátu, korundu a dalších.
Nejdražší a nejpevnější minerál je diamant.

Historicky se začalo řezat vodou již v roce 1950, kde se snažiili využít mechanismus na řezbu dřeva.

Výhody řezby vodním paprskem

Hlavní výhodou je právě skutečnost, že vodní paprsek řeže bez tepla. Jmenuje se tak řez studený a nezpůsobuje mechanické, ani chemické změny materiálu. K tomu se váže univerzálnost vodního paprsku, protože může řezat velké množství různých materiálů, které by tepelné či mechanické řezání nezvládlo.

Další velkou výhodou je recyklace materiálu, tedy ohled na životní prostředí. Přesto, že se může zdát vodní paprsek jako plýtvání vodou, opak je pravdou, jak abrazivo tak voda na řez využitá se totiž dá čistit a využívat znovu a znovu.

 

Další zajímavé články:

- jak na online prodej ojetých vozů v roce 2022

- objevte novinku Opel Mokka-e

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4