Jaké vysokozdvižné plošiny existují? A je lepší je koupit či pronajmout?
V současné době se vysokozdvižné plošiny využívají nejen na stavbách k montážím a dokončovacím pracím, jejich využití se výrazně rozšířilo. Uplatnění nacházejí například v telekomunikační, filmové i sportovní oblasti. Vysokozdvižné plošiny se také používají při zateplování nemovitostí, čištění fasád a okapů, mytí oken na vyšších budovách a podobně. V následujících řádcích vám představíme, jaké vysokozdvižné plošiny existují a zda se vyplatí si jednu koupit, nebo spíše pronajmout.
Vysokozdvižné plošiny a jejich využití
Účelem pracovních plošin je usnadnit a urychlit práci, například při elektroinstalaci, opravách veřejného osvětlení, ale také montážích střešních prvků. Stejně tak na nich zvládnete natřít sloupy a stožáry, ostříhat vyšší stromy, odstranit rampouchy a namontovat velkoplošné reklamy. Pokud byste v takových případech použili žebřík, vystavovali byste se vysokému riziku, že spadnete, zatímco vysokozdvižné plošiny jsou bezpečnější.
Pracovní plošiny na automobilovém podvozku
První variantou jsou pracovní plošiny s kloubovým ramenem či teleskopem. Dokonce se dají sehnat i verze kombinující obě dané technologie. Pracovní plošina na automobilovém podvozku patří k nejlepším ve své kategorii, protože je přesná, spolehlivá, bezpečná a výkonná. Pracovní plošiny na automobilovém podvozku použijete takřka kdekoliv a kdykoliv.
Přívěsné plošiny
Další možností jsou přívěsné plošiny, které můžete znát i pod názvem krab. Přívěsné plošiny se jednoduše obsluhují, jsou přesné na ovládání a využívají se zejména při pracích na střechách a fasádách.
Pracovní plošiny samohybné a nůžkové
V neposlední řadě za zmínku stojí nůžkové pracovní plošiny. Zpravidla bývají samohybné. Samotný pracovní koš má vysokou nosnost, a tak v něm může být najednou i více osob. Plošiny tohoto charakteru se využívají ve stavebnictví, skladech, průmyslu, na výstavištích i v letištních prostorech.
Koupit, nebo pronajmout?
Jakmile si vyberete konkrétní typ vysokozdvižné plošiny, postaví se před vás otázka, zda si stroj koupit, nebo si ho pouze pronajmout. Záleží na tom, jak často ho využíváte. Jestliže pro něj najdete takřka každodenní využití, vyplatí se investovat do nové plošiny. Pokud však plošinu potřebujete jen občas, stačí si ji pronajmout.