Průmysl 4.0 a ekonomické důsledky
Tento článek se zabývá implementací kolaborativních robotů . Je průmyslová automatizace tak obrovský přínos nebo zbytečnost, se kterou není nutno počítat?
Na začátek je třeba si objasnit, co to vlastně znamená ta magická čtyřka za slůvkem průmyslem. Průmysl 4.0 je označení pro čtvrtou průmyslovou revoluci, která nás avšak v plném rozsahu teprve čeká. Co tedy definuje jednotlivé průmyslové revoluce?
- 1. průmyslová revoluce – počátek manufaktury, kdy se jednotlivé práce začaly dělit do segmentů (2. polovina 18. století)
- 2. průmyslová revoluce – přesun výroby do měst, počátek používání strojů ve výrobě, Ford vyrábí auta (počátek 20. století)
- 3. průmyslová revoluce – digitální průmyslová revoluce, globalizace, používání technologií
Co čekat od 4. průmyslové revoluce?
Průmysl 4.0 předznamenává pozvolný nástup technologií, které zastoupí manuální a repetetivní lidskou práci, která se dá naprogramovat. Není tomu tak, že by nám vládli roboti a lidská práce by přišla v niveč. Tyto starosti měli lidé již při předchozích třech průmyslových revolucích a narovinu bychom bez nich dnes nežili v tak pokročilém ekonomickém stádiu, jako žijeme dnes.
S příliš rychlým nástupem průmyslu 4.0 je možná jistá fluktulace nezaměstnanosti, to se ale minimálně v České republice, která je zaměřená primárně na segment služby nebude nijak výrazné. Již nyní je obrovská scháňka po pracovnících ve všech sektorech ekonomiky České republiky, takže hledat práci nebude natolik těžké. Navíc bude velká část pracovníků vždy povýšená na "dozorčího a kontrolního pracovníka", který bude za práci robotů zodpovědný.
Dalším skvělým aspektem, který se pojí s každou průmyslovou revolucí je ten, že vždy poklesne pracovní doba obyčejných pracovníků. Do dvaceti let se tak třeba dočkáme směny dlouhé 4 hodiny, kdy bude peněžní ohodnocení stejné, ba dokonce lepší, než je teď. Průmyslová automatizace tedy není nic, čeho bychom se měli obávat.
Další zajímavé články: